Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Vědí psí mazlíčci v obci, že musí být čipováni?

Typ: ostatní
Všichni psi musejí mít do konce roku čip, jinými slovy, od 1. ledna 2020 platí, že všichni psi budou v rámci očkování proti vzteklině současně očipováni, a tedy by se nemělo stát, abychom se po tomto datu setkali se psem, který čip nemá (vyjma psů tetovaných před 3. červencem 2011). Ne všem majitelům se to líbí, nicméně jsou i města, kde již je čipování psů povinností dávno. Lidé na vesnicích se ale mnohdy brání. Někteří dokonce i striktně odmítají. Takže, jak to vlastně ve skutečnosti je?

Povinnost očkovat proti vzteklině a čipovat

Od 1. ledna 2020 je dána povinnost každému majiteli psa, aby jej nechal současně s očkováním proti vzteklině očipovat. Pokud totiž majitel svého psa očipovaného mít nebude, nebude moci být jeho pes ani očkován proti vzteklině.

Podle mluvčího Ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého se spojení čipování a očkování proti vzteklině stanovilo kvůli tomu, že pomůže s identifikací a umožní, zvláště v závadných chovech, jako jsou například množírny, sledovat jednotlivé psy. „Štěňata budou dostávat čip při prvním očkování mezi třetím a šestým měsícem. Starším psům se pod kůži vpíchne při pravidelném přeočkování. Výjimku mají psi, kteří byli tetovaní před 3. červencem 2011,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý s tím, že v České republice je již očipovaná asi polovina psů.

Pokud majitel psa neočipuje, bude mu od příštího roku hrozit správní řízení s možným uložením pokuty až 20 tisíc korun. Cena očipování se pohybuje okolo 500 korun.

 

Zdroj: Informační servis, časopis Sdružení svazu měst a obcí ČR 5/2019

plakát


Vytvořeno: 8. 11. 2019
Poslední aktualizace: 8. 11. 2019 13:19
Autor: Zuzana Rohovská